Homeopatia jest jedną z metod leczenia. Jest uzupełnieniem dla medycyny klasycznej, a nie jej alternatywą. Homeopatia rozwija się w oparciu o praktyczne obserwacje i kryteria przyjęte w farmakologii, czyli obserwacje kliniczne, badania doświadczalne oraz dane toksykologiczne i farmakologiczne stosowanych substancji.


   Wydłużanie się okresu życia człowieka wiąże się ściśle z dominacją chorób przewlekłych oraz pojawianiu się schorzeń, których leczenie powoduje kumulowanie skutków ubocznych. Homeopatia będąca uzupełnieniem leczenia poprawia stan zdrowia pacjenta lub jakość jego życia, nie narażając go dodatkowo na ryzyko pojawienia się objawów ubocznych leczenia. Leczenie homeopatyczne przynosi szczególnie dobre efekty w pierwszym rzucie leczenia, kiedy organizm pacjenta, mimo że osłabiony, ma jeszcze możliwości do samoleczenia. Homeopatia jest także stosowana w stanach ostrych, przynosząc szybką poprawę zdrowia pacjenta.

 

   Homeopatia jest metodą terapeutyczną, cieszącą się zaufaniem ludzi i obecnie przeżywa ponowyny renesans. Ponad 300 milionów pacjentów na całym świecie stosuje leczenie homeopatyczne.  

    Przeprowadzone w październiku 2006 roku przez TSN OBOP badania „Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym” wskazują, iż homeopatia jest Polakom znana (ponad 80 proc. Polaków słyszało o homeopatii) i stosowana (30 proc. sięga po tę metodę leczenia). Ponad ¾ społeczeństwa (77 proc. Polaków) uważa lekarzy przepisujących leki homeopatyczne za godnych zaufania. Badania te wskazują również,
iż Polacy uznają homeopatię jako metodę terapeutyczną, którą można stosować uzupełniająco z leczeniem tradycyjnym.

Homeopatia (…) leczy większy procent przypadków niż jakakolwiek inna metoda lecznicza, jest bez wątpienia bezpieczniejsza i bardziej oszczędna oraz stanowi doskonalszą formę medycyny.”

Mahatma Gandhi 

Konsultacje prowadzi mgr DARIA KUCHARZ